sobota, 24 czerwca 2017 r.  Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
Komentarze
niech moc bedzie z Wami- rzecz o gazie i nie tylko

Dodano: 14.04.2017 11:12 | 6 odsłon | 0 komentarzy

muszę
chcę napisać coś co będzie miało mało wspólnego z motoryzacją ale może komuś sie przyda
wszyscy (poza jednym z polo a drugim z busa) lubimy miec dużo mocy, wiecej niż potrzeba, żeby mieć świadomość mocy.
I nawet jak jedziemy 90/godz to fajnie jest wiedzieć że gdzieś tam drzemie rezerwa. duża rezerwa.
ale czy wszędzie ta duża moc jest potrzebna?
i tutaj niestety odbiegnę od tematu moto (najwyżej mnie wytną) - kończy sie sezon grzewczy, niektórzy z Was bedą przed następnym sezonem wymieniali kocioł na nowszy (a bo to smog, a bo to ekonomia, albo wreszcie stary sie zużył)
I własnie tutaj idea - im wiecej tym lepiej sie nie sprawdza. Pamiętajcie. Kupujac nowoczesny kocioł gazowy warto jest zrobić audyt i sprawdzić ile ciepła dokładnie potrzebujemy. Dlaczego?
powiedzmy - mamy standardowy dom 150 m kw, dobrze zaizolowany, dobre okna, sprawna wentylacja. Zapotrzebowanie na ciepło to ok 50 W/m kw = 7,5 kW, takich maleństw nie ma ale są takie od ok 15 kW, większośc instalatorów nie lubi trzymac na stanie czesci i kotłów w róznych mocach i oferuje np model 24kW jako uniwersalny.
My potrzebujemy 7,5 (te 15kW przyda sie do CWU) a mamy 24kW.
super. Mamy nadwyżkę mocy :) lubimy to.
Problem w tym że kocioł pracuje idealnie i ekonomicznie tylko w pewnym zakresie - ten zakres, modulacja kotła, to np 5:1, czyli kocioł 24KW bedzie pracował idealnie w zakresie 5-24 kW. Tylko w domu który potrzebuje przy -20 stopniach 7,5 kW, przy +5 stopniach wystarczy 2.5 kW, mając do dyspozycji min 5 kW sprawiamy że kocioł bedzie co chwilę sie włączał i wyłączał a to jest coś jak zimny start w aucie. Ogólnie najlepiej jest jak kocioł chodzi cały czas bez zatrzymywania - a to można osiagnąć tylko odpowiednim doborem mocy.
warto o tym wiedziec/pamiętać bo na razie ludzie z którymi rozmawiam mają w sobie dziwne przekonanie że im wiecej kW tym lepiej.
W efekcie znajomy który w domu miał zapotrzebowanie na 35kW kupił kocioł na pelet przewymiarowany 2 x (75 kW), ponieważ dodatkowo kotły stałopalne (pelet, koks, wegiel) nie mają praktycznie żadnej modulacji to po 4 lata koszmarnych sezonów grzewczych udało sie sprawe rozwiazać przez zamontowanie dużego bufora... ale to już inny temat.
--
Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.

Więcej w serwisie forum.gazeta.pl »

Tagi: MaxiKod z obrazka
KomentarzeKomentarze:
reklama

Copyright © 2008 - 2017 Świat motoryzacji - freshbus.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone